Благодарение на интензивното развитие на дигиталните технологии днас процъфтяват онлайн фотобанките , фотосток, микростоки(или там както се ги наричат ) и е добре да сме запознати с тяхното функциониране.
Какво е фотобанка(фотосток)? Това е интернет сайт, който съдържа снимки, илюстрации и дори векторни изображения. В тази банка можете да продавате или купувате изображение, без да напускате дома или офиса си. Фотографът качва своята фотография и след продажбата получава парична награда, без да губи правата си върху снимката. Купувачът (списание, рекламна агенция, уеб-дизайнер, или всеки друг, който иска да придобие фотографията, за личните си цели) купува снимката от банката без пряка комуникация с автора. Така всяка фотобанка е посредник между продавача и купувача на цифровото изображение.
Сред най-известните международни банки за снимки може да отбележим iStockphoto , Shutterstock , Gettyimages и по-малко популярните Dreamstime, Photodune, Fotolia , Bigstockphoto , 123RF , Depositphotos и мн др.
За да се продаде или закупи работа, е необходимо да се извърши задължителна регистрация , както и да се сключи договор с фотобанката. По правило договорът е в електронна форма.
Не всички снимки ще бъдат приети от фотобанката. Има изисквания за качените в сайта снимки: висока разделителна способност на кадъра, фокус, липса на шум, добра светлина, релевантност на фотографията и др. В някои банки, преди да качите изображения, ще трябва да минете малък тест, състоящ се от няколко въпроса. За да направите това, първо трябва внимателно да прегледате банковите правила и изисквания за изображения.
След успешно преминаване на теста, ще бъдете подканени да качите някои от най-добрите си работи на сайта със задължително описание на всяка снимка, включително ключови думи и избор на категория изображение. Ако банката одобри тези изображения, можете да продължите да формирате портфолиото си на сайта.
Приемането на фотографията не е лесно и изисква много време, усилия и умения. Не е достатъчно да имате скъп цифров фотоапарат и да правите висококачествени снимки. Дори най-доброто от творбите може да остане непотърсено. Важно е да знаете какво точно се продава и купува. Има няколко категории снимки, които винаги са популярни: щастливи двойки или семейства, снимки за бизнес , изолирани обекти, концептуални снимки, технологии, здравословен начин на живот. Именно това липсва в съвременния свят (усмивки, радост) и какво живее човечеството (пари и различни технологии). Разбира се, можете успешно да продадете образа на любимия си четириног приятел или друга категория, която не е посочена по-горе. Това ще изисква малко късмет, малко измама, малко упоритост, защото във всеки един от запасите има огромна конкуренция – няколко милиона изображения и над един милион автори. В същото време броят на тези и други постоянно нараства.
В същото време можете да се регистрирате и продавате на няколко фотобанки, за да увеличите шансовете си за продажба на изображения. Това обикновено не е забранено от условията на договора. Въпреки това, за ексклузивни фотографи (тези, които работят само с една банка) има редица предимства – по-високи удръжки от продажбата на всяко изображение, възможността за подаване на повече работа (всяка банка има свои собствени седмични лимити за броя на изтеглените снимки), приоритетна модерация на изтеглените изображения др.
Цената на изображението варира в зависимост от размера на снимката. Колкото по-голям е размерът на изображението, толкова по-висока е цената на изображението. Има различни ценови рамки на различни фотобанки. Така, на iStockphoto можете да закупите снимка за цена от 1 до 24 долара, Fotolia предлага да плати 75 цента за едно изтегляне. Много банки оперират на база абонамент, например Shutterstock предлага на своите абонати да купуват до 25 изображения на ден за 249 долара на месец, което е 750 сваляния на месец. Тази схема е полезна предимно за големи издателски къщи или рекламни компании. Възнаграждението на фотографа за всяка продадена снимка също варира в зависимост от условията, предлагани от банката. Средно, авторът на продаденото изображение получава от 20 до 50 процента от стойността на произведението.(Цените са примерни и са валидни за датата в която е написана статията)
Темата на стоковата фотография е много обширна. Можете да говорите и пишете много за предимствата и недостатъците на работата с фотобанки, но ако все още решите да станете стоков фотограф, първо изберете фотобанката, внимателно проучете секцията “Въпроси и отговори” на избрания сайт и само след това продължете с регистрацията.
Незабравяйте, че сток фотографията е работа на пълен работен ден!!!
Добре е да знаете, че дори ида решите да си вземете почивен ден Вашите снимки ще продължат да се продават. Доброто портфолио може да бъде и много добра пенсия(с известни оговорки)